Tapetowanie – tapetowanie porady – szybki poradnik

O tym, że tapety wracają do łask możemy przekonać się niemal na każdym kroku. Coraz częściej natrafiamy na nie przecież nie tylko w pokoju dziecięcym, ale również w salonie i kuchni, od pewnego czasu możemy zaś usłyszeć o i osobach, które wykorzystują je w łazience. Trudno się im zresztą dziwić, nowoczesne tapety zachwycają bowiem nie tylko swoją kolorystyką, ale również fakturą. Są odporne na wilgoć, łatwo usuwa się z nich zabrudzenia, a bogate wzornictwo sprawia, że nadają się nie tylko do klasycznych, ale również nowoczesnych wnętrz. Jedynym mankamentem tapet jest to, że trzeba umieścić je na ścianach. Problemu nie ma wówczas, gdy zadanie to możemy powierzyć ekipie remontowej, sprawa komplikuje się jednak, gdy sami zabieramy się za tapetowanie. Na szczęście, nawet wówczas nie jesteśmy wcale skazani na niepowodzenie.

Tapetowanie poradnik – porady

Jeszcze zanim zabierzemy się za tapetowanie upewnijmy się, że dysponujemy sprzętem, który ułatwi nam tę czynność. Każdy z nas pamięta o wałku i kleju do tapet, warto jednak wyposażyć się również w specjalny środek służący do odklejania starej tapety, nóż do cięcia kolejnych pasków, szczotkę do tapetowania oraz pędzel, którym będziemy nakładali klej.

tapetowanie-porady

foto:hometips.com

Nie zaszkodzi również, gdy postaramy się o drabinę i folię, którą przykryjemy meble pozostające w pomieszczeniu., Tapetowanie nie jest dla nich tak niebezpieczne, jak malowanie ścian, warto jednak ograniczyć do minimum ryzyko ich uszkodzenia.

Tapetowanie porady

Tuż przed tapetowaniem wskazane jest krytyczne spojrzenie na ścianę, która ma zostać przez nas ozdobiona. Często niezbędne jest wyrównanie znajdujących się na niej wypukłości oraz wymycie przestrzeni, na której zostanie położona tapeta. Czynności te bywają czasochłonne, jeżeli jednak nie poświęcimy im wystarczającej uwagi, sama tapeta nie będzie robiła tak dobrego wrażenia, jak tego oczekujemy.
Samo tapetowanie nie jest czynnością trudną, wymaga od nas więc nie zdolności manualnych, ale przede wszystkim dużych pokładów cierpliwości. Zbyt szybkie tempo pracy z pewnością przyczyni się do widocznych niedokładności, zbyt wolne doprowadzi zaś do tego, że tapeta będzie nasiąkała klejem. W trakcie tapetowania zerkajmy więc na instrukcje udzielane nam przez producenta tapety, może się bowiem okazać, że unikniemy w ten sposób niepotrzebnych błędów. Nie każdy pamięta przecież, że klej schnie przez określony czas i jakiekolwiek działania mogą wówczas przynieść więcej strat niż zysku, a tapeta na pokładzie flizelinowym będzie idealnie przylegała do ściany jedynie wówczas, gdy to ściana, a nie ona sama, zostanie wysmarowana klejem. Jeżeli wydaje się nam, że nasze umiejętności w tym zakresie są ograniczone, poprośmy o pomoc członka rodziny lub sąsiada, który ma już na swoim koncie tapetowanie.

 

Więcej:, , , , ,

Zostaw komentarz

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

Przeczytaj poprzedni wpis:
klimatyzaja
KLIMATYZACJA: Prawdy i Mity

Towarzyszy nam każdego dnia, w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych, coraz częściej również w domach. Zdania co do skuteczności klimatyzacji i...

Zamknij